Bitcoin 40 Bin Doları Aştı! Uzmanlar Kripto Para Piyasalarındaki Hareketliliği Yorumladı

Haftalardır 40 bin dolara yakın seviyelerde seyreden Bitcoin, sonunda 40 bin dolar sınırını aştı. En büyük dijital varlık olan Bitcoin, 2022 yılının Mayıs ayından bu yana ilk kez bu seviyeye ulaştı. 2022 yılında yaşanan kripto çöküşünden sonra yeniden canlanan Bitcoin ve Kripto Borsasındaki son durum analistler tarafından değerlendirildi. 

İşte detaylar…

Bitcoin 40 bin doları aştı!

Piyasaların açılmasının ardından, yeni haftanın ilk saatlerinde Bitcoin 40 bin 250 dolara kadar yükseldi. Yaşanan yükselişin ardından Bitcoin’in piyasa değeri ise 780 milyar doları aştı. 

Kripto paraların toplam piyasa değeri ise 1.5 trilyon dolara yaklaştı.

Piyasalardaki canlanma ile birlikte Bitcoin’in yanı sıra diğer kripto para birimlerinde de yükseliş yaşandı.

  • Ethereum (ETH) yüzde 3.77’lik yükselişle 2.242 dolardan, 

  • Dogecoin (DOGE) yüzde 4.66’lık yükselişle 0,089325 dolardan, 

  • XRP yüzde 2.14’lük yükselişle 0,63146 dolardan 

  • Tether USDt yüzde 0.9’luk artışla 28,858 dolardan 

  • Solana (SOL) yüzde 1.30’luk artışla 64,976 dolardan işlem görüyor.

Peki, kripto para birimlerinde yaşanan yükselişin nedeni ne?

Piyasalara hakim olan ABD Merkez Bankası’nın (FED) faiz artırımını tamamladığı öngörüsü, faiz oranlarındaki düşüş beklentisine neden oldu. Bu durum beraberinde lider kripto pirimi Bitcoin’in yükselişe geçmesini sağladı. 

Kripto para birimlerindeki hareketliliğin bir diğer nedeni olarak Borsada işlem gören fonlar sektöründen gelen talep artışı da ele alınabilir.

Analistler grafikleri inceledi: Bitcoin’de bir sonraki seviye 42 bin 330 dola olabilir.

IG Australia Pty’den piyasa analisti Tony Sycamore, “Bitcoin, SEC’in 2024’te ETF ve Fed’in faiz indirimlerine onay vermesi konusundaki iyimserlikle desteklenmeye devam ediyor” dedi. 

Piyasa analisti Tony Sycamore’e göre grafik değerleri incelendiğinde bir sonraki seviyenin 42.330 dolar olması öngörüyor.

Yatırım yönetimi şirketi Bitwise’ın araştırma analistleri Bitcoin yarılanması için Mayıs 2024’ü işaret etti.

Yatırım yönetimi şirketi Bitwise’ın araştırma analisti Ryan Rasmussen ise Bitcoin yarılanması için Mayıs 2024 tarihini işaret etti. 

 Piyasanın, ocak ayında spot Bitcoin ETF onayı beklentisiyle daha da yükseldiğini söylemek yanlış olmayacaktır. Ayrıca, Mayıs 2024’te gerçekleşecek olan Bitcoin yarılanması (halving) da var. Bu, çoğu insanın spot ETF’e aşırı odaklanması nedeniyle gözden kaçırdığı güçlü bir fiyat katalizörü konumunda.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir