Gazze sınırında gazetecilerin bulunduğu yere füze düştü. İki Türk gazeteci yaralandı. İşte o görüntüler

Yaralanan gazetecilerin Habertürk Güvenlik ve Dış Politika Yayın Koordinatörü Çetiner Çetin ve kameraman Hakan Öztürk olduğu öğrenildi.

Olay yerinden canlı yayın yaptılar

Çetiner Çetin ve Hakan Öztürk, Gazze’deki son durumu aktarmak için Sderot’ta bulunan bir dinlenme tesisinin yakınında canlı yayın yaparken, Hamas’ın “Aksa Tufanı” adını verdiği saldırı kapsamında atılan füzelerden ikisi çok yakınlarına düştü. Çetin, olay anını Habertürk’e anlattı: “Gerçekten çok şükür diyorum. Yanımda iki gazeteci arkadaşım daha vardı. Adem Metan ve Volkan Kayalar. Arkadaşlarımızdan biri ayağından yaralandı ama şimdi durum iyi. Adem’in de kulağında aşırı bir çınlama var. Sol kulağında ufak bir sorun var. Arkadaşlarımızı Tel Aviv’e hastaneye götüreceğiz.”

Çetin, olay yerinden uzaklaşmak istediklerini ancak zamanlarının olmadığını söyledi: “Akşam saatlerinde gelen iki füze vardı. Biri 20 metre yakınımıza düştü. Bizim arabamızın neredeyse 10 metre yakınına düştü. Biz yayında biraz uzaktaydık.” Çetin, iki gün önce de kameramanı Hakan Öztürk’le benzer bir durum yaşadıklarını belirtti.

Yaralanan gazeteciler, olay yerindeki ilk müdahalenin ardından askeri noktaya götürüldü. Yol güvenliği sağlanınca da Tel Aviv’e sevk edildi. Gazze’deki çatışmalar 11 gündür devam ediyor. Karşılıklı saldırılarda binlerce kişi öldü, binlercesi de yaralandı.

Çetiner Çetin, sıcağı sıcağına o anları aktardı:

Gerçekten çok şükür diyorum. Yanımda iki gazeteci arkadaşım daha vardı. Adem Metan ve Volkan Kayalar. Arkadaşlarımızdan biri ayağından yaralandı ama şimdi durum iyi. Adem’in de kulağında aşırı bir çınlama var. Sol kulağında ufak bir sorun var. Arkadaşlarımızı Tel Aviv’e hastaneye götüreceğiz. Çok yakınımıza düştü. Bir dinlenme tesisinin olduğu yere geldik. Bu gibi alanlarda eğer biraz tecrübeniz varsa ilk müdahaleyi yapabiliyorsunuz. Her ikisine de ilk müdahale oldu.

“20-25 METRE YAKINIMIZA DÜŞTÜ”

Alarmlar çaldığı andan itibaren farklı noktalara hızlı şekilde gitmek istedik ama o kadar zamanımız olmadı. Akşam saatlerinde gelen iki füze vardı. Biri 20 metre yakınımıza düştü. Bizim arabamızın neredeyse 10 metre yakınına düştü. Biz yayında biraz uzaktaydık. Biz de cihazlarımızı toparlayabilirsek görüntüleri geçmeye başlayacağız. Bu coğrafyada bunları yapıyorsanız, bunlar da zaman zaman başınıza geliyor.

“HER İKİSİNİN DE SAĞLIK DURUMLARI İYİ”

İki gün önce kameramanım Hakan Öztürk’le benzer bir durumu yaşamıştık. Bu durumda bölgeden çıkarmak önemli. Her ikisinin de sağlık durumunu kontrol ettim. İkisini de buradan çıkaracağım. Şu anda askeri noktadayız. Yol güvenliği sağlanırsa arkadaşlarımı Tel Aviv’e götüreceğim. Buradan 1 saat mesafemiz var. Volkan’ın şu anda diz kapağında bir durum oluştu.

“KULAĞIMDA İNANILMAZ BİR ÇINLAMA VAR”

ADEM METAN: Roketleri gördük. Bölgeden uzaklaşmak istedik. Sayısı o kadar fazlaydı ki, orada mı kalalım, yoksa gidelim mi diye düşündük. Şu anda kulağımda inanılmaz bir çınlama var. 20-25 metre yakınımıza düştü. Hepimize geçmiş olsun diyorum. Bulunduğumuz bölgeye geldi. Bir tanesi yaklaşık 100 metre yakınımıza düştü. Kaçalım mı, duralım mı diye düşünürken sayılar birden artmaya başladı.

İşte o görüntüler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx