‘Gılgamış’, 1 Kasım’da Zorlu PSM’de

Yönetmenliğini Mesut Arslan’ın, metin yazarlığını Mesut Alp’in üstlendiği ‘Gılgamış’ oyunu, 1 Kasım Çarşamba günü Zorlu Sky Lounge’da izleyicilerle buluşacak. Dramaturg koltuğunda Ata Ünal’ın oturduğu oyunda sahnede Leyla Önlen ve Derya Alabora yer alıyor.

Destan, ölümsüzlüğü arayan bir kraldan çok ‘ölmeyi öğreten’ bir çizgide kaleme alındı. Mesut Arslan ve Mesut Alp, Enkidu ve Gılgamış’ın karşılaşmalarını doğa- medeniyet, homo spiens-neandertal ve zaman-mekan karşılaşması olarak ele aldı.

Çağdaş sanatçı Stan Wannet, sahne tasarımında bir Uruk şehri inşa etti. Mesut Arslan’ın sahnelemesinde “Gılgamış Destanı” bir taraftan iki kadın oyuncu ile seyirciye aktarılırken, oyunda yer alan saydam iki kutu içindeki iki seyirci de aynı hikayeyi, bulundukları yerden tanık oldukları biçimiyle naklen kendi dinleyicilerine anlatıyor.

Oyun, ilk perdesini 9 Nisan 2022 tarihinde Belçika Kraliyet tiyatrosu (KVS) ve 0090 ortak yapımı olarak Belçika Kraliyet Tiyatrosu’nda Flamanca açtı. Daha sonra Amsterdam International theatre (ITA) ve Antwerp Monty tiyatrolarında sahne alan ‘Gılgamış’, ekim ayında Bağdat Tiyatro Festivali’nde de izleyiciyle buluştu. (KÜLTÜR SANAT SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx