HÜDA-PAR Sözcüsü Ramanlı: “Milletvekili Yemin Metni Değiştirilmeli”

AK Parti listelerinden milletvekili seçilen HÜDA-PAR Sözcüsü Serkan Ramanlı, TBMM’de okunan milletvekili yemininin değiştirilmesi gerektiğini savundu. 

AK Parti listelerinden Meclis’e giren HÜDA-PAR Batman milletvekili ve parti sözcüsü Serkan Ramanlı, milletvekili yemin metninin değiştirilmesi gerektiğini savundu. 

Ramanlı katıldığı bir toplantıda gelen bir soru üzerine TBMM’de yemin metinini okuyacaklarını belirtti. Ramanlı daha sonra yemin metinine yönelik itirazlarını sıraladı. Ramanlı, ‘O yemin metni bana göre doğru bir metin değil’ dedi. 

Andımıza göndermede bulunan Ramanlı, ‘Çocuklarımıza yıllarca bir ideoloji üzerine varlığını armağan etmek üzerinden bir metin okutuldu her sabahın köründe. Yanlıştı ve o yanlıştan dönüldü. Biz parti programımıza da ‘yemin metni değiştirilmeli’ yazdık’ dedi.

“Hiç kimse bir ideoloji üzerine yemin etmemeli” ?

‘Hiç kimse bir ideoloji üzerine yemin etmemeli’ diyen Ramanlı, sözlerini şöyle sürdürdü: 

‘Ben Cumhuriyet Halk Partili değilim. Cumhuriyet Halk Partisi’nin altı oku üzerine ben niye yemin ediyorum?’

Ramanlı milletvekillerinin ‘milletin menfaatine çalışacağına’ dair yemin etmesi gerektiğini belirtti.

Yemin metninde ne yazıyor?

Milletvekillerinin göreve başlamadan önce TBMM’de okuduğu yemin metni şu şekilde:

“Devletin varlığı ve bağımsızlığını, vatanın ve milletin bölünmez bütünlüğünü, milletin kayıtsız ve şartsız egemenliğini koruyacağıma; hukukun üstünlüğüne, demokratik ve laik Cumhuriyete ve Atatürk ilke ve inkılâplarına bağlı kalacağıma; toplumun huzur ve refahı, millî dayanışma ve adalet anlayışı içinde herkesin insan haklarından ve temel hürriyetlerden yararlanması ülküsünden ve Anayasaya sadakattan ayrılmayacağıma; büyük Türk milleti önünde namusum ve şerefim üzerine and içerim.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir