Uganda Devlet Bakanı koruması tarafından öldürüldü

Uganda’da Çalışma, İstihdam ve Endüstriyel İlişkilerden Sorumlu Devlet Bakanı Charles Okello Engola, başkent Kampala’daki konutunda koruması tarafından vurularak öldürüldü.

BBC Türkçe’nin aktardığı habere göre Engola’yı vuran asker birkaç dakika sonra aynı silahla intihar etti. Kimliği henüz belirlenemeyen askerin, emekli bir yarbay olan 64 yaşındaki Engola’yı neden öldürdüğü bilinmiyor.

Ancak görgü tanıkları askerin mahallede bağırarak havaya ateş açtığını söyledi. Bir görgü tanığına göre asker maaşını alamadığını, eşinin hamile olduğunu ve çocuklarını okula göndermediğini ancak bakanın çocuklarının okula gittiğini söyledi.

Olayda yaralanan başka kişiler olduğu bildiriliyor. Sosyal medyada paylaşılan bir videoda olaydan sonra Engola’nın evine çok sayıda asker sevk edildiği görülüyor. Çok sayıda bakanın da Engola’nın evine geldiği belirtiliyor.

Uganda Meclis Başkanı Anita Among, bugünkü meclis oturumunda “Bu sabah maalesef Engola’nın koruması tarafından öldürüldüğünü öğrendik. Bu, kader. Hiçbir şeyi değiştiremeyiz” dedi.

Engola, devlet bakanlığına atanmadan önce savunma bakan yardımcısı olarak görev yapıyordu.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*