Yılbaşı Günü Yapılırsa Yeni Yılda Şans Getirdiğine İnanılıyor: 12 Üzüm Ritüeli Nedir, Nasıl Yapılır?

12 üzüm ritüeli, 31 Aralık gecesi, yeni yıla girerken yapılan bir ritüeldir. Ritüelde yer alan 12 üzüm, yeni yılın 12 ayının birini temsil eder.

12 ÜZÜM RİTÜELİNİN KÖKENİ

12 üzüm ritüelinin kökeni, Roma dönemine kadar uzanır. Romalılar, yeni yıla girerken, 12 adet üzüm yiyerek, gelecek yılın bolluk ve bereket içinde geçeceğine inanırlardı.

12 üzüm ritüelinin günümüzde de birçok ülkede yapıldığını görmek mümkündür.

Resmi kayıtlara göre 1893 yılında İspanya’da başlayan ve günümüze kadar devam eden 12 üzüm yeme geleneği, 1901 yılında bir grup Madridli’nin 31 Aralık gecesinde Puerta del Sol Meydanı’nda toplanarak 12’şer üzüm yiyerek yılbaşı kutlamalarının merkezini bu meydana toplamıştı.

Bu geleneğe göre, meydanda bulunan saat kulesinin çanı saat 00:00’a gelmeden 35 saniye önce çalmaya başlıyor. 3 saniyede bir çalınan çanda, meydanda toplanan insanlar tek tek üzümlerini yiyor. Böylece yeni yıla 12 adet üzüm yiyerek giriyor. Yeni yılın şanslı geçmesi için yapılan bu gelenekte 12 üzüm, yılın 12 ayını temsil ediyor.

12 ÜZÜM RİTÜELİ NASIL YAPILIR?

12 üzüm ritüelini yapmak için, öncelikle 12 adet üzüm hazırlamanız gerekir. Üzümlerin taze olması önemlidir.

  1. 12 adet taze ve lezzetli üzüm hazırlayın.
  2. 31 Aralık gecesi, yeni yıla girerken, bir saate ihtiyacınız olacak. Saat 00:00’a 35 saniye kala 3 saniyede bir üzümleri ağzınıza atın.
  3. Her üzümden önce, o aya dair bir dilek tutun.

Her ritüelde olduğu gibi 12 üzüm ritüeli de bir keyif ve yeni yılı mutlu karşılama şeklidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir