YouTube çalışanları konuştu: “Shorts, platformu mahvedecek!”

TikTok’un piyasaya sürülmesiyle birlikte bütün sosyal medya platformları, özellikle video içerik algoritmalarını bir hayli ona göre değiştirdiler. Buna en büyük örneklerden biri de YouTube. Platform, kısa rastgele videoları kaydırarak izlemenize yarayan ‘Shorts’ denen özelliğini direkt olarak TikTok’tan aldı.

TikTok ile mücadele etmeye çalışmak YouTube’un reklam gelirlerini baltalıyor

Financial Times’ın haberine göre üst düzey YouTube çalışanları, TikTok ile rekabet edebilmek adına geliştirilen Shorts özelliğinin, neredeyse yirmi yıldır YouTube’un ana ekmek kapısı olan uzun video içeriklerini bitirebileceğini düşünüyorlar.

YouTube’un reklam geliri son zamanlarda iyileşmiş olsa da üç çeyrektir yıldan yıla düşüş gösteriyordu.

YouTube hala Shorts’tan nasıl daha fazla reklam geliri elde edeceğini bulmaya çalışıyor. YouTube çalışanları, dediğimiz gibi şirket içi rakamlar konusunda endişeli. Uzun biçimli içeriğin video başına daha fazla reklam göstermesine izin verdiğini, ancak kısa biçimli Shorts içeriklerinin yavaş yavaş öne geçmesiyle içerik oluşturucuların daha az uzun video yüklediğini yazıyor.

Ancak YouTube’un kıdemli çalışanları istese de istemese de YouTube, popülerlik kazandıkça Shorts’u desteklemek zorunda. Buna ayak uydurmak, yapay zeka özetleri ve spor müsabakaları özetleri gibi özellikler eklemek ve hatta diğer sektörleri mutlu etmek ve hizmeti desteklemek için Google’ın başka işlerinden ödün vermek anlamına geliyor.

Bu aynı zamanda Shorts’un çeken içerik üreticilerine yatırım yapmak ve onları YouTube’un hizmeti için özel içerik üretmeye teşvik etmek anlamına da geliyor.

Bakalım YouTube’un geleceği nasıl olacak? Şirket Shorts tarafına mı ağırlık verecek yoksa dünyada video denince ilk akla gele platform olmaya devam mı edecek? Siz ne düşünüyorsunuz? Düşüncelerinizi yorumlarda bizlerle paylaşmayı lütfen unutmayın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx